Aktuality Richarda Blatného

Zpět na přehled aktualit

12.5.2011

Těžká ztráta českého a světového otužilectví

Tyto řádky se nepíšou snadno - dnes zemřel ve věku 35 687 dní (97,706 let) nestor českého otužilectví a patrně nejstarší aktivní otužilec světa, pan RNDr. Ing. Ladislav NICEK, CSc., čestný občan města Olomouce.
Dr. Nicek se narodil ve středu 27.8. 1913, otužování se věnoval 60 let od roku 1951, od roku 1960 jezdil nepřetržitě na pražské vánoční vystoupení otužilců k Národnímu divadlu, naposledy 26.12. 2010 už v doprovodu svého syna. Četnými radami, především v oblasti výživy dálkového plavce, pomáhal svému příteli, Františkovi Venclovskému k jeho prvnímu překonání kanálu La Manche v roce 1971, založil jeden z nejstarších klubů otužilců v naší republice v Olomouci, který přes 40 let vedl. Zastával vždy moudré názory v otužilectví a stál u všech pozitivních změn v tomto sportovním odvětví, jehož se postupem doby stal symbolem. Právem se tak zařadil mezi legendy československého a českého otužování a dálkoplavectví, kterými před ním byli Alfréd Nikodem (1864-1949) a Oldřich Liška (1910 - 1981).
Za svůj celoživotní přínos byl jmenován čestným občanem města Olomouce a v roce 2006 byl uveden v české knize rekordů jako nejstarší aktivní český otužilec a patrně i světový. Ještě v sezóně 1984-85 absolvoval v ledové vodě trať dlouhou 500 m, do svých 92 let zvládal trať 250 m, poté již volil trať 100 m. Pro jeho vytrvalost a nezlomnou vůli muselo mnohokrát dojít k úpravám tabulek plavců z hlediska jejich věku. Ve své věkové kategorii již neměl soupeře........
Byl uveden v několika knížkách, stovkách článcích a několika filmových dokumentech, poskytl stovky interview pro tisk i televizi.
Jménem svým, všech členů KLM a jménem všech otužilců v celé republice mohu říci: "Moc jsme si Ladislave přáli, abychom s Tebou oslavili Tvou stovku, ke které Ti nakonec zůstalo 838 dnů. Stal jsi se však již dávno naším vzorem, opravdovým kamarádem a laskavým rádcem, jehož názorům jsme všichni poslušně až posvátně naslouchali, i když mezi námi otužilci byli třenice. Stmeloval jsi nás svou přirozenou autoritou a neuvěřitelně jsi nás motivoval svým osobním přínosem a fantastickými výkony v pokročilém věku. Kdyby takových lidí, jako Ty, bylo více, byl by svět daleko příjemnější. Nikdy na Tebe nezapomeneme a Tvému odkazu věrni zůstaneme!".

Zpět na domovskou stránku