Aktuality Richarda Blatného

Zpět na přehled aktualit

18.12.2011

Tvrdý otužilecký výkon KLM ke 100. výročí dobytí jižního pólu a 15. výročí úmrtí Fr. Venclovského

V neděli 18.12. pořádá sekce A Klubu Ledních Medvědů vrchol celé sezóny - smrtící koktejl běhu a plavby na trase Braník - Zbraslav - Praha. Borci Karel Paul a Richard Blatný vyběhli v plavkách v 9:15 hod od konce uličky Lodnická na říčním kilometru 60,5 km a běželi na kótu říčního kilometru ř.km. 66,32 ke zbraslavskému mostu. Odtud začali plavat po proudu řeky o teplově vody kolem 6°C zpět na místo startu. Jejich nadšení tlumila chladná voda Berounky o teplotě kolem 4°C. Proti plánu vylezli na pravém břehu na ř.km 62,7 a rychlou chůzí obešli zdymadlo v Modřanech zprava. Do vody vstoupili na ř.km 61,98 a kolem poledne dorazili do cíle. Celkem uběhli asi 6 km, uplavali 5,1 km ve vodě teplé v průměru kolem 5,5°C. Tuto záležitost si mohou dovolit jen největší otužilci, v celé naší republice asi 4 lidé. Každý si to může sám na vlastní riziko vyzkoušet, nejsou to žádná silácká gesta, ale důležité je nepřepínat síly. Netrénovaný člověk v těchto podmínkách umírá kolem hodiny, plavci byli ve vodě kolem 2 hodin. Akce je věnována 100. výročí dobytí jižního pólu a pietní vzpomínce 15. výročí úmrtí Františka Venclovského, z jehož odkazu KLM čerpá. Československé otužilectví a dálkoplavbu jako první proslavil ve světě přeplavbou kanálu La Manche.
Pro úplnost uvádíme, že sekci B tvoří závodníci, kteří se účastní závodů otužilců po celé republice v zimní sezóně v rámci Českého poháru v otužování s maximální tratí 1 km a délkou času 22 minut, sekci C tvoří začátečníci a mírně pokročilí plavci.
V cíli na oba borce čekali zástupci médií, především slavný kameraman František Křížek, který vytvořil nezapomenutelné filmové dokumenty s průkopníky našeho dálkoplavectví, panem Venclovským a Novákem.

Zpět na domovskou stránku