Aktuality Richarda Blatného

Zpět na přehled aktualit

29.2.2012

Vynikající výkon Bětky Pourové v chladové výdrži

Slavná otužilkyně z Klubu Ledních Medvědů Bětka Pourová v den svých 52. narozenin vylepšila svůj osobní ženský světový rekord v chladové výdrži - ve Vltavě o teplotě 3,5°C vydržela plavat 57 minut!
Všichni členové KLM a slavní otužilci Brustmanovi z Kamenického Šenova jí gratulují k tak výbornému výkonu.
Je jasné, že takovéto extrémní výkony si může dovolit jen dobře trénovaný člověk s přirozenými dispozicemi k otužování.
Ne nadarmo byl založen Klub Ledních Medvědů, sdružující opravdové otužilce, kteří potřebují klub vhodné velikosti k jejich výkonům.
Všech přibližně 50 dalších klubů v republice se řídí asi 50 let starými pravidly pro masové otužování běžné populace, k nimž patří časový limit chladové expozice v délce trvání maximálně 22 minut. Proto z každého jiného klubu by extrémně výborní otužilci byli dávno vyloučeni. Sám zakladatel a předseda Klubu Ledních Medvědů, Richard Blatný, tento limit překročil téměř 3x při svém výkonu 21.1. 2006. Tehdy ve vodě 3°C vydržel plavat 65:26,48 min, předtím 10 hodin organizoval závody otužilců.
Obecně je ponoření do proudící vody považováno za nejúčinnější chladovou zátěž, např. kostky ledu obsahují mezi sebou izolační kapsy vzduchu a uzavřený objem chladící lázně je postupně ohříván tělem. Naproti tomu proudící voda ochlazuje stále novými nápory proudů konstantní (malé) teploty, tento teplotní diferenciál mezi tělem otužilce a prostředím je kompenzován jen energetickým výdejem plavce a jeho silnou vůlí tuto nepohodu snášet.
Závěrem lze jen varovat před následováním podobných příkladů bez náležitého tréninku - u netrénovaného člověka nastává kolem 15 minut kritické podchlazení, končící v lepších případech silnou rýmou nebo zápalem plic až v nejhorších případech srdeční zástavou a smrtí.

Zpět na domovskou stránku