Aktuality Richarda Blatného

Zpět na přehled aktualit

6.9.2015

11. trénink na trati Braník - Vrané - Braník k 45. výročí pana Venclovského

Dnes jsem dorazil na místo startu až v 8:33 hod, foukal čerstvý větřík. Rychle jsem se převlékl do plavek, nasoukal do sebe ještě několik margotek a v 8:50 vyběhl směr Vrané. Potkal jsem jen několik bruslařů, kolařů a běžců, nikomu se do sychravé neděle nechtělo. Hlavou se mi honily vzpomínky na slavného pana Františka Venclovského, mého velkého přítele a vzoru. Dnes to bylo přesně 45 let, co jako první suchozemec historie okusil Kanál. Počátkem září si již počasí nelze vybírat, jediná jistota je v tom, že později bude ještě hůře. Rozhodl se statečně startovat do podmínek neoptimálních, start tehdy odmítly pozdější slavné hvězdy - Kevin Murphy (dnes se 34 přeplavbami), Michael Read (34 přeplaveb), Desmond Renford (19 přeplaveb) a další. Tato esa tehdy prohlásila, že startovat za takovýchto podmínek je sebevražda. Po přetěžkém boji musel být tenkrát chudák František proti své vůli po 12 hodinách a 46 km vytažen. Metrákový chlap blouznil zimou a vyčerpáním... Moře se nevzdává tak snadno, jméno, tituly ani peníze ho nezajímají, je to nepodplatitelný arbitr - a proto je poctivý úspěch tak světově ceněný. František se nevzdal a příští rok slavně zvítězil! Jsem šťastný, že jsem tak famózního člověka poznal a získal jeho přátelství. Jako inspirativní hrdina mě duševně otevřel cestu na Kanál... Po roce 1989 jsem byl první Čechoslovák, který rovněž zvedl rukavici této výzvy... Poslední číslice letopočtu se však musely prohodit, než jsem byl úspěšný. Plavu stylem prsa, proti těmto borcům nejsem žádný plavec, ale jak říkala další naše legenda Kanálu, pan Jan Novák, překážky drtím mozkem - pomalost vyvažuji trpělivostí, otužilostí, vytrvalostí, ale především pozitivní motivací... v konečném důsledku i slibem Františkovi, že to na jeho počest "dám"... František dokázal, že slabý a hendikepovaný člověk se může postavit živlu a zvítězit. Dnes má naše malá suchozemská zemička již 21. úspěšných plavců. Dokážeme se postavit i moři. Děkujeme Ti Františku! Navždy jsi naším vzorem a naším prvním...
Rovněž mi blesklo hlavou, že na konci srpna bylo 140. výročí první historicky známé přeplavby Kanálu anglickým námořním kapitánem Webbem. Uplaval tehdy 63 km za 21:45 hod a otevřel tuto atraktivní plaveckou maratónskou trať. Tehdy se na něho přijelo podívat 100 tisíc diváků a dalších 36 let byl jediným úspěšným plavcem, do roku 1911 bylo zaznamenáno 70 neúspěšných pokusů. Ne, moře není pro fantasty, ale poctivé dříče!
Na začátku Vraného mě zaujal starší muž, který se ptal, zda si mě může fotit. Že je můj příznivec. Slovo dalo slovo, pan Kopecký (77) si udělal krásné momentky a po příjemném rozhovoru jsem se vrhl pod přehradou do vody. Během plavby jsem nepotkal žádného plavce, jen za Zbraslaví na mě mávali dva naši další otužilci, že dnes dali přednost běžeckému tréninku.
Do Modřan jsem dorazil za 5 hodin, bylo málo vody a téměř žádný proud, byla to makačka. Ve větru jsem pocítil jistý chlad na pokožce, rychle se převlékl a tradá za dalšími úkoly. Zítra je výročí bitvy u Borodina a výročí zrušení nevolnictví, narozeniny by slavila slavná Lída Baarová... A v úterý má výročí narození nejslavnější rytíř celého středověku, Richard Lví Srdce. Snad by můj dnešní skromný trénink rovněž přijali jako můj hold těmto osobnostem a významným událostem.
Když jsem dorazil domů, byla teplota vzduchu jen 12°C, tedy za chvíli vypukne pravá otužilecká sezóna...

Zpět na domovskou stránku